20 KWI 2015

Kultura potrzebuje mecenatu

- Mamy jakieś poszczególne wycinki życia kulturalnego, które są przez państwo wspierane, ale nie ma czegoś, co można określić jednolitą polityką kulturalną państwa - powiedział Andrzej Duda.

- Państwo powinno roztaczać nad kulturą wielowymiarowy mecenat. Dzisiaj mamy jakieś poszczególne wycinki życia kulturalnego, które są przez państwo wspierane, ale nie ma czegoś, co można określić jednolitą polityką kulturalną państwa - powiedział w trakcie spotkania z ludźmi kultury Andrzej Duda, ubolewając nad faktem, że w Polsce nie ma polityki kulturalnej.

Podczas spotkania, jakie odbyło się dziś (20.04) w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie, kandydat na urząd prezydenta przekonywał, że jeśli zostanie wybranym na tę funkcję, będzie wspierał budowę muzeów, dla których priorytetem stanie się historia Polski: Muzeum Historii Polski, Muzeum Kresów Wschodnich, Muzeum Ziem Zachodnich, czy Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Jak wykazywał Duda, takie muzea to inwestycja w przyszłość.

- Skoro Polskę było stać, żeby wybudować mauzoleum żołnierzy radzieckich, myślę, że stać nas, aby budować mauzoleum Żołnierzy Wyklętych - dodał.

Zdaniem Andrzeja Dudy, sztuka filmowa powinna być dotowana przez państwo. Zwłaszcza te projekty, które mają charakter państwowotwórczy, budujące postawy patriotyczne i które będą pokazywały rzeczywistość taką, jaka ona jest.

- Sztuka filmowa w kwestii pokazywania prawdy o II wojnie światowej (kto był mordercą, kto ofiarą, jakie były postawy) jest niezwykle istotna. W ten sposób tworzy się między innymi opinie o nas i buduje się obraz Polaków jako narodu na świecie - powiedział w kontekście ostatnich skandalicznych wypowiedzi szefa FBI i roli filmu w kreowaniu świadomości historycznej.

Według Dudy, stworzenie polskiego instytutu kulturalno-edukacyjnego na wzór niemieckiego Instytutu Goethego, powinno stać się w Polsce faktem (rolę tę mógłby pełnić Instytut Adama Mickiewicza), za niedopuszczalne zaś uznał wyrzucanie z kanonu lektur szkolnych klasyki polskiej literatury.

W spotkaniu wzięli udział m.in. Jerzy Zelnik, Katarzyna Łaniewska, Jan Pietrzak, Piotr Baron, Leszek Długosz, Krzysztof Sadowski.