Polska potrzebuje patriotyzmu
Już od rana wokół zamku w Pułtusku na patriotycznym pikniku skupiły się różne grupy rekonstrukcyjne, harcerze, strzelcy, stowarzyszenia patriotyczne, społeczne, kombatanci. Nie zabrakło również samego kandydata.
- Kluczowa jest dla Polski odbudowa polskiej gospodarki, przemysłu, musimy przywrócić ludziom godność - powiedział dziś Andrzej Duda.
Andrzej Duda wziął dziś (25.04) udział w pikniku patriotycznym zorganizowanym na terenie Zamku Polonii w Pułtusku.
Już od rana wokół zamku w Pułtusku skupiły się różne grupy rekonstrukcyjne, harcerze, strzelcy, stowarzyszenia patriotyczne, społeczne, kombatanci. Nie zabrakło również przedstawicieli innych środowisk: seniorów, młodzieży, NSZZ „Solidarności” pracowniczej i rolniczej, komitetów poparcia Andrzeja Dudy, ORPAD, AKO.
Podczas obywatelskiej konwencji patriotycznej w Pułtusku prowadzonej m.in. przez Joannę Jankowską-Bień, uczestnicy mogli posłuchać Ryszarda Makowskiego, Tolka Jabłońskiego, czy też Jana Pietrzaka, obejrzeć parominutowy skrót konwencji Andrzeja Dudy oraz zapoznać się z trzyminutowymi spotami, gdzie łącznie kilkanaście osób mówi o swoim patriotyzmie, miłości do Polski.
- Patriotyzm jest jeden, tylko przejawia się w różnych zachowaniach. Naród bez świadomości swojej historii nie istnieje. Musimy uczyć młodych ludzi historii - mówił Andrzej Duda w trakcie wystąpienia.
Patriotyzm, zdaniem Andrzeja Dudy, ma charakter wielowymiarowy. Należy do niego zarówno dbanie o nasze interesy narodowe, jak i kultywowanie pamięci o naszych bohaterach, a niekiedy przywracanie im dobrego imienia. Jednak, przede wszystkim, jest to siła, dzięki której jako naród potrafimy dokonywać wspaniałych czynów.
- Kiedy Polska wchodziła do UE Jan Paweł II mówił, że mamy swoją tradycję, kulturę, religię i musimy nieść nasze wartości do UE - przypomniał.
Tymczasem w Polsce nakazuje się wprowadzać obce treści na rożnych poziomach nauczania i nie słucha rodziców, tak być nie może, bowiem rodzina jest podstawą naszego kraju. Uderzenie w nią, to uderzenie w podstawy.
- To nie jest prawda, że musimy roztopić się w wielkiej globalnej wiosce. Wszyscy na świecie są patriotami - mówił.
Jak wykazywał, zapewnienie bohaterom godnego życia jest obowiązkiem Rzeczypospolitej. Przypomniał jednocześnie, że państwo skazujące swoich bohaterów na społeczną banicję, zapewniające im jedynie ubogie życie, nie może być w żadnym wypadku nazywane państwem niepodległym, czy suwerennym.
Zdaniem kandydata na prezydenta, nie ma bowiem uczciwego państwa, które nie pamięta o swoich bohaterach, zaś pamięć o Polakach walczących i ginących w obronie ojczyzny musi być fundamentem postaw patriotycznych, nieustannie przekazywana następnym pokoleniom.
Budowanie właściwych i silnych postaw patriotycznych oraz podkreślanie tego, co jest ważne zarówno dla Polski, jak i w samej jej historii, jest dla nas kwestią fundamentalną.
Przypomnijmy: Andrzej Duda już wcześniej zadeklarował, że jako prezydent będzie wspierał budowę muzeów opisujących historię Polski - muzeum historii Polski, muzeum Kresów Wschodnich, muzeum ziem zachodnich, muzeum Żołnierzy Wyklętych.
Zaznaczał również niejednokrotnie, że państwo powinno w większym niż dotychczas stopniu dotować program odkrywania mogił Żołnierzy Wyklętych i ich ponownego pochówku. Zgłosił nawet pomysł budowy mauzoleum poświęconego ich pamięci, mówiąc, że „skoro Polskę było stać, żeby wybudować mauzoleum żołnierzy radzieckich, to myślę, że stać, aby budować mauzoleum Żołnierzy Wyklętych”.
- Trzeba odgrzebać wszystkich tych bohaterów i Rzeczpospolita wreszcie musi oddać im cześć. Należy im się mauzoleum, takie jak bohaterom, i należy się im wszystkim muzeum, które będzie upamiętniało ich walkę. Wierzę głęboko, że pod auspicjami Prezydenta RP te cele zostaną zrealizowane - mówił.
Przed wystąpieniem Andrzeja Dudy na scenę wchodzili kolejni mówcy ilustrujący swoimi osobistymi historiami rożne aspekty przejawiania się patriotyzmu. Piknik uświetnił koncert Contra Mundum.